Er mælkesyre vegansk?

En ingrediens som man ofte vil støde på, er mælkesyre, også kendt som E270. Den kan findes i mange forskellige produkter, i alt fra kiks til soyaprodukter. Mælkesyre kan både være af animalsk og vegetabilsk oprindelse, fordi udvindelsesmetoderne er forskellige....